KABIZLIK, HEMOROİD VE FİSSÜRDEN KORUNMANIN YOLLARI

HEMOROİDLERİN TEDAVİSİNDE BANT LİGASYONU YÖNTEMİ
12 Haziran 2016
ANAL FİSSÜR (MAKATTA ÇATLAK)
12 Haziran 2016

KABIZLIK, HEMOROİD VE FİSSÜRDEN KORUNMANIN YOLLARI

KABIZLIK, HEMOROİD VE FİSSÜRDEN KORUNMANIN YOLLARI

 • ·Günde ortalama 3 Lt. (15 bardak) su içilmeli. Çay, kahva, kola vb. içeceklerden uzak durulmalı. Aşırıya kaçmamak koşuluyla bitki çayları ( özellikle adaçayı, papatya, sinameki vb. ) içilmeli.
 • · Kabızlıktan sakının. Kabızlığın birinci sebebi spastik kolondur. Halk arasında kolit olarak bilinen bu hastalık stres, düzensiz yaşam, iş yoğunluğu,aşırı titizlik ve gerginlikle çok yakından ilgilidir. Tedavide stresten uzak durmalı,hatta gerekirse psikolojik destek alınmalıdır.
 • · Düzenli yeme içme ve tuvalet alışkanlığı edinilmeli. Tuvalet ihtiyacı ertelenmemeli. Tuvalette çok uzun süre geçirilmemeli,tamamen boşalmak için kişi kendini zorlamamalı.
 • Uzun süre ayakta veya hareketsiz oturarak durulmamalı. Aşırıya kaçmamak şartıyla tempolu yürüyüş ve spor yapılmalı. Ancak ağır yük taşımaktan kaçınılmalı.
 • · Taharet alırken sabun veya şampuan kullanmamalı. Yumuşak tuvalet kağıdı tercih edilmeli.
 • ·Bol meyve (özellikle erik , incir , kayısı , armut ,  kiraz , dut , kuşburnu gibi meyvelerin tazesi , kurusu veya hoşafı ) ,sebze (ıspanak , marul , bamya , lahana, brokoli, turp, kereviz , havuç , taze bakla , taze fasulye , taze börülce , yeşil soğan , yeşil biber , pırasa , domates , salatalık , patates , semiz otu ve mantar ) ve salata yenmeli. gKırmızı eti azaltın veya koyun eti , beyaz etleri tercih edin ve yanında bol sebze yiyin . Çerez olarak ceviz , taze fındık ve badem yemenizin sakıncası yoktur.
 • · Beyaz ekmek yerine kepekli ekmek tercih edilmeli. Her türlü çorba , pilav ve makarna v.s. içine pişirirken kepek veya   bol sebze ilave edilmelin . Pasta , kurabiye , sandviç , kraker ve börek gibi rafine un mamullerini , yağlı kuru yemişleri az tüketilmeli veya kepekli olanları tercih edilmeli.
 • ·Gün boyu tuvalet temizliğinize özen gösterilmeli. Günde bir veya iki kez yumuşak bir şekilde tuvalete çıkılması gerekir. İshal veya barsak enfeksiyonundan kaçınılmalı, çünkü ishal varsa  hemoroidleri ve özellikle fissürleri kronikleştirir.
 • ·Sigara , alkol , kırmızı et, aşırı baharat , aşırı kuru gıda , aşırı yorgunluk , aşırı uykusuzluktan sakınılmalı.
 • ·Şişmanlık ve hareketsizlikten sakınılmalı.
 • Dar iç çamaşırları ve giysiler giymekten kaçınılmalı.
 • Sıcak yerlerde çok uzun süre kalınmamalı.

Op.Dr.Semra Polat

Genel Cerrahi Uzmanı

semrapolat
Genel Cerrahi Uzmanı 1993 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1993-1997 Karabük ve Çınarcık Sağlık Ocaklarında pratisyen hekim 1997 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında ihtisas 2003 yılında Genel Cerrahi Uzmanı 2003-2015 Üsküdar Özel Yunus Emre Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı 3 Ağustos 2015'ten itibaren özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir