TUVALET EYLEMİ KABUSUNUZ OLMASIN!!!!!-Anal fissür

ANAL FİSSÜR (MAKATTA ÇATLAK) TEDAVİSİNDE AMELİYAT DIŞI YÖNTEMLER
12 Haziran 2016
ANAL FİSTÜL (PERİANAL /ANOREKTAL FİSTÜL)
12 Haziran 2016

TUVALET EYLEMİ KABUSUNUZ OLMASIN!!!!!-Anal fissür

TUVALET EYLEMİ KABUSUNUZ OLMASIN!!!!!

Anal fissür (makatta çatlak)şiddetli ağrı  sebebiyle kişinin günlük yaşamını olumsuz yönde etkileyen bir durumdur. Hastalar çoğu zaman tuvalete gitmekten korkar ve dışkılamayı ertelerler. Bu sıkıntılı durumdan kurtulmanın çeşitli yolları mevcuttur. Hasta için en uygun yönteme karar vermek tedavinin en önemli kısmıdır. Kas gevşetme ameliyatları sıkça yapılagelse de, ameliyat sonrası oluşabilecek kalıcı komplikasyonlar veya hastanın ameliyat fikrine uzak olması gibi nedenlerle, günümüzde anal fissürlerin ameliyatsız tedavi edilebilmelerine dair  yoğun uğraşlar söz konusudur. Lokal olarak uygulanan bu yöntemler  hastada kalıcı bir zarar oluşturmaması, yan etkilerinin son derece az ve önemsiz olması nedeniyle günümüzde daha çok tercih edilmeye başlanmıştır.

Günümüzde anal fissür hastalarına cerrahi tedaviye alternatif olarak Botulinum A  toksini (Botoks) injeksiyonu yapılmaktadır. İç makat kasında geçici bir felç oluşturarak makattaki çatlağın iyileşmesine katkı sağlayan bu işlem anestezi gerektirmeden poliklinik şartlarında uygulanmakta ve işlemden hemen sonra hastalar evlerine gönderilmektedir. Bu yöntem, herhangi bir anestezi gerektirmemesi, ağrısız olması ve ameliyata göre uygun maliyeti ile alternatif bir seçenek olarak görülebilir. Botoksun bilinen bir yan etkisi yoktur ve hastalığın durumuna göre hekimin kararı ile kullanılacak doza karar verilir.

botoks1

      

Op.Dr.Semra Polat

Genel Cerrahi Uzmanı

semrapolat
Genel Cerrahi Uzmanı 1993 İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi 1993-1997 Karabük ve Çınarcık Sağlık Ocaklarında pratisyen hekim 1997 Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında ihtisas 2003 yılında Genel Cerrahi Uzmanı 2003-2015 Üsküdar Özel Yunus Emre Hastanesinde Genel Cerrahi Uzmanı 3 Ağustos 2015'ten itibaren özel muayenehanesinde hizmet vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir